(PTFE-PB72-134-117-60)
169
Quantity:
PTFE-PB72-134-117-60 Specifications
  • Liner Material: PTFE
  • Liner Material Durometer: N/A
  • Jacket Material: Pebax™
  • Jacket Material Durometer: 72D
  • O.D.: 0.134"
  • I.D.: 0.117"
  • Braid Wire Size: .002"x0.005"
  • Braid Configuration: 60ppi
  • Wall Thickness (nom): 0.0087"
  • Length: 48" +/- 1"
  • OD Tolerance: +/- 0.003"
  • ID Tolerance: +/- 0.002"
  • Wire: 304V Stainless Steel