(PB40-PB40-71-49-60)
159
Quantity:
PB40-PB40-71-49-60 Specifications
  • Liner Material: Pebax™
  • Liner Material Durometer: 40D
  • Jacket Material: Pebax™
  • Jacket Material Durometer: 40D
  • O.D.: 0.071"
  • I.D.: 0.049"
  • Braid Wire Size: .001"x.003"
  • Braid Configuration: 60ppi
  • Wall Thickness (nom): 0.0110"
  • Length: 48" +/- 1"
  • OD Tolerance: +/- 0.002"
  • ID Tolerance: +/- 0.002"
  • Wire: 304V Stainless Steel